LO ska jobba för att få bort allmän visstid ur lagen om anställningsskydd. HRF:aren Lars-Robert Nordin var en av alla som debatterade frågan – och fick majoriteten med sig.

Hotell- och restaurangfacket hade tillsammans med fyra andra förbund, däribland Handels och Kommunal, skrivit en av de mest omdebatterade motionerna på 2016 års LO-kongress. De föreslog bland annat att LO ska verka för att allmän visstid tas bort ur lagen om anställningsskydd och att så kallad hyvling, det vill säga att anställningsgraden minskas, inte ska vara tillåtet.
Många ombud vittnade från talarstolen om egna erfarenheter av missbruk av visstidsanställningar och hyvling. En av dem var Lars-Robert Nordin från HRF:s avdelning Stockholm-Gotland, som jobbar som servitör.
– I mitt yrke är det lång tid att ha varit anställd på samma ställe i ett år. Och tre år är en jävla evighet. Jag har jobbat som servitör i nästan 20 år, men det är först nu som jag har fått en tillsvidareanställning på heltid utan att tvinga mig till det eller ta hjälp av facket, sade han.
LO:s styrelse tyckte i stället att det skulle vara bättre om de otrygga visstidsanställningarna kunde bekämpas förhandlingsvägen, mellan arbetsgivare och fack. Men en majoritet av de 400 ombuden höll inte med om det, och körde därmed över styrelsen när man beslutade att anta motionen. Ombuden från IF Metall valde att reservera sig mot beslutet. De vill inte öppna upp för mer lagstiftning i frågan, utan vill även i fortsättningen att parterna gör upp i kollektivavtal.
Fler beslut från LO-kongressen
Lars-Robert Nordin kände sig nöjd efter beslutet, trots att alla på kongressen inte blev eniga.
– Det här är en oerhört viktig fråga i många branscher. Vi lyckas inte förhandlingsvägen, bland annat för att det är många restauranger och hotell som inte har kollektivavtal. Våra medlemmar är väldigt utsatta och därför krävs det en förändring i lagen. Men det är synd att vi inte kan tänka mer på varandra inom LO, så att vi hade kunnat bli eniga.