De senaste veckorna har tillströmningen av nya medlemmar i Hotell- och restaurangfacket varit större än vanligt. Drygt 600 personer har gått med under första halvan av april.

Sedan kollektivavtalet mellan HRF och Visita löpte ut den 31 mars har de nya medlemmarna strömmat till Hotell- och restaurangfacket. Under första halvan av april har drygt 600 personer gått med i facket.
– Det är nära dubbelt så många som normalt. Det är fantastiskt roligt. Nu gäller det att följa upp så att de väljer att stanna kvar som medlemmar, säger Pim van Dorpel, vice ordförande i HRF.
Han tycker det är ganska väntat att många väljer att bli medlemmar just nu, eftersom förbundet har varslat om strejk på 19 hotell.
– Vi har varit väldigt synliga ute på arbetsplatserna. Det är ett viktigt tillfälle att visa på vår kärnuppgift som fackförbund, nämligen att förhandla fram bra kollektivavtal för våra medlemmar. Nu visar vi att vi är beredda att ta den fajten, säger Pim van Dorpel.
De flesta nya medlemmarna jobbar dock på andra arbetsplatser än de hotell som nu är varslade. Där var en stor andel, i vissa fall 90 procent, av de anställda redan med i facket. För att få konfliktersättning från HRF under en eventuell strejk måste man ha blivit medlem och betalat sin medlemsavgift före midnatt i dag, den 18 april.