Är du utbildad kock med bra referenser? Grattis, då är du het på arbetsmarknaden. Arbetsförmedlingen spår goda tider för flera av branschyrkena under det kommande året.
Under det närmaste året väntas antalet anställda i hotell- och restaurangbranschen öka. Det kommer framför allt att gynna de som utbildat sig inom något av branschyrkena, tror Arbetsförmedlingen i sin Rapport "Var finns jobben?".
Särskilt goda tider spås kockar med utbildning och bra referenser. Kockyrket hör till de som Arbetsförmedlingen kallar för paradoxyrken, där det råder brist på arbetskraft och samtidigt hög arbetslöshet. Det beror på att det finns gott om arbetslösa kockar som inte uppfyller arbetsgivarnas krav, skriver Ams. Ett annat sådant yrke är serveringspersonal.
Den här artikeln är från Hotellrevyns tidigare webbplats. Därför kan det till exempel saknas bilder eller finnas länkar som inte fungerar.