- Startsidan
- Hotellrevyns läsare skriver insändare, kommenterar, debatterar, svarar på månadens fråga.
- Hotellrevyns ledarartiklar om aktuella ämnen för hotell- och restaurangbranschen
- Hotellrevyns senaste nyheter från hotell- och restaurangbranschen
- Hotellrevyns reportage om arbetsplatser och anställda i hotell- och restaurangbranschen
- Hotellrevyn samlade trevligheter efter arbetstid: matrecept och matreportage, serien Freddy och krönikor.
- Hotellrevyns arbetsrättsexpert förklarar lagar och regler, fackets ombudsmän svarar på läsarnas frågor
- Kontakta Hotellrevyns redaktion, tipsa oss, tidningens utgivning
Anställd på Fridays skadad i hissolycka
10 Februari 2010. | En man anställd på restaurang Fridays i Stockholm skadades i början av veckan när en trasig varuhiss plötsligt föll fritt.
Den anställde befann sig inuti varuhissen när den plötsligt störtade från entréplan mot källaren. Mannen fick skador i nacke och rygg vid fallet, och fördes med ambulans till sjukhus.
Enligt uppgift till polisen hade hissen redan tidigare visat tecken på att allt inte stod rätt till. Ett par gånger tidigare hade liknande olyckor inträffat, men då utan att någon skadat sig.
- Uppenbarligen har de tagit för lätt på varningssignalerna från hissen, säger Torgny Wallström, stationsbefäl vid Citypolisen till TT.
Händelsen har anmälts till Arbetsmiljöverket och polisen har startat en förundersökning. ![]()
Avtal 2012
Följ vägen mot nya avtal
Avtalsrörelsen är i gång! Läs om hur förhandlingarna går när det gäller villkoren för anställda på hotell, restauranger, kaféer och andra delar av besöksbranschen.
Laga & Njut
Mat som matchar rosa
Rosévinssäsongen är här. Men rosén är mer än bara ett bersåvin! Här är två goda rätter som passar till.
Arbetsrättsexperten
Säsongsanställd
På campingar, skidanläggningar och andra säsongsstyrda arbetsplatser kan det finnas ett särskilt avtal för de anställda.
Krönikan
På skoj!
Vilken katastroftyp är du?
I nödlägen prövas personligheten. Vem förvandlas du till när katastrofen är ett faktum?


Jakten på 


