Nyheter
Artikel från gamla Hotellrevyn.se

Medling mellan Svensk Handel och HRF i dag

I dag träffar Hotell- och restaurangfacket medlarna från Medlingsinstitutet i ett försök att lösa tvisten mellan HRF och Svensk Handel. Det är först och främst lönenivåer som partnerna inte kan enas om.

Publicerad 29 juni 2007

– Vi hoppas ju naturligtvis att vi kan lösa den här situationen, säger Mats Hansson som är avtalssekreterare på HRF.

I sitt sista bud krävde Hotell- och restaurangfacket 865 kronor mer i månaden för de anställda som går under avtalet mellan HRF och Svensk Handel. Det gäller främst anställda på Ikea-varuhusens restauranger.

Men Svensk Handel sade nej till budet och därför varslade Hotell- och restaurangfacket i tisdags om strejk på elva Ikea-restauranger runt om i landet. Om partnerna inte har enats om ett nytt avtal innan den 7 juli klockan 10:00 går runt 300 HRF-medlemmar ut i strejk.

Den här artikeln är från Hotellrevyns tidigare webbplats. Därför kan det till exempel saknas bilder eller finnas länkar som inte fungerar.

Hämtar fler artiklar
Till startsidan

Nyheter från hotell- och restaurangbranschen

Varje vecka, direkt i din inkorg.
Jag godkänner att Hotellrevyn sparar mina personuppgifter. Läs mer här