Nyheter konkurs

Konkurserna minskar kraftigt

Färre branschföretag går omkull. Konkursstatistiken för mars månad visar en glädjande minskning.

Publicerad 6 april 2021
Konkurserna minskar kraftigt
Vaccinationer och öppna uteserveringar kan vara bidragande orsaker till att konkurserna sjunker, menar UC. Foto: Roland Magnusson/Mostphotos

I mars sattes 58 svenska hotell- och restaurangföretag i konkurs. Det är en minskning med 32 procent jämfört med samma månad förra året.
Det är första gången på lång tid som konkursstatistiken för branschen pekar nedåt.
– Jag är positivt överraskad över att konkurserna sjunker inom hotell- och restaurangbranschen. Många bolag har och har haft det mycket tufft och försöker överleva tills restriktionerna släpps. I takt med att vaccinationerna fortsätter och att uteserveringsperioden inleds tror jag att vi kommer kunna se en fortsatt positiv trend och en tid för återhämtning inom just hotell- och restaurangbranschen, säger Richard Damberg, ekonom på UC som har tagit fram statistiken.

Även utslaget på senaste kvartalet minskar konkurserna med 3 procent, jämfört med samma period förra året.

Statistiken visar också att konkurserna nu sjunker i de flesta branscher. Sammanlagt gick 22 procent färre företag omkull i mars, jämfört med samma månad förra året.
– Återhämtningen i ekonomin syns i konkursstatistiken, säger Richard Damberg.

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
Fråga om jobbet
Experterna svarar på läsarfrågor om allt från schemaläggning till personalmat

Nyheter från hotell- och restaurangbranschen

Varje vecka, direkt i din inkorg.
Jag godkänner att Hotellrevyn sparar mina personuppgifter. Läs mer här