Nu ska arbetsmiljön i hotell- och restaurangbranschen förbättras. AFA Försäkring ger HRF, SHR och tjänstemannaförbundet HTF 4,1 miljoner kronor till att göra branschen säkrare.
Det är Hotell- och restaurangbranschens arbetsmiljöråd som har fått pengarna. Rådet är ett samarbete mellan facken Hotell- och restaurang, HTF och Sveriges Hotell- och restaurangföretagare.
Pengarna ska användas till att göra ett datorbaserat utbildningsmaterial, anpassat till branschen. Materialet ska sedan finnas tillgängligt på internet och även på cd.
– Brist på tid och resurser gör att många företag i branschen, särskilt de mindre, har svårt att skicka iväg chefer och medarbetare på kurs, säger Stefan Eriksson på Hotell- och restaurangfacket.
Den här artikeln är från Hotellrevyns tidigare webbplats. Därför kan det till exempel saknas bilder eller finnas länkar som inte fungerar.