En man anställd på en McDonaldsrestaurang i Skåne fick ett ultimatum: raka av dig skägget eller sluta. Han har nu anmält restaurangen till Diskrimineringsombudsmannen.
Den skäggige mannen var provanställd som vaktmästare på restaurangen. Efter en månad krävde restaurangens chef, enligt anmälan, att mannen skulle raka av sig skägget. Detta trots att han vid anställningstillfället frågat om det var okej att ha skägg på jobbet.
Mannen vägrade på grund av religiösa skäl att raka sig, och så småningom avslutades hans provanställning. Den före detta vaktmästaren menar nu att McDonald's gjort sig skyldigt till etnisk diskriminering.
Restaurangen förnekar detta och menar att skägget inte var orsaken till att anställningen avslutades.
Den här artikeln är från Hotellrevyns tidigare webbplats. Därför kan det till exempel saknas bilder eller finnas länkar som inte fungerar.