Nyheter
Artikel från gamla Hotellrevyn.se

Nytt avtal med Flygarbetsgivarna

Hotell- och restaurangfacket har tecknat ett nytt avtal med Flygarbetsgivarna. Kollektivavtalet omfattar cateringanställda vid LSG Sky Chefs.

Publicerad 22 november 2010

Avtalet som berör cateringanställda på LSG Sky Chefs är färdigt. Avtalet löper över 25 månader från och med den 1 maj 2010 till den 31 maj 2012.
De utgående lönerna höjs med 400 kronor i månaden från den 1 maj i år och med 580 kronor från den 1 maj 2011.

Ob-ersättningen höjs den 1 december 2010 till 19:20 kronor per timme. Natt-ob:t höjs från samma datum till 35 kronor per timme.

Nytt i avtalet är att ungdomslöner införs. Minimilönen för en 18-åring blir 13 697 kronor fram till den 1 maj 2011 då den höjs till 14 034. Motsvarande för en 19-åring är 15 087 kronor, och höjs till 15 452 den 1 maj nästa år.

Den här artikeln är från Hotellrevyns tidigare webbplats. Därför kan det till exempel saknas bilder eller finnas länkar som inte fungerar.

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
Fråga om jobbet
Experterna svarar på läsarfrågor om allt från schemaläggning till personalmat

Nyheter från hotell- och restaurangbranschen

Varje vecka, direkt i din inkorg.
Jag godkänner att Hotellrevyn sparar mina personuppgifter. Läs mer här