Snart två veckor efter valdagen pågår fortfarande rösträkning och mandatfördelning. Men klart är att flera HRF-medlemmar får vara med och styra.
Minst 25 HRF-medlemmar ställde upp på valsedlar till riksdag, landsting och kommun.
Helén Pettersson från Umeå är den enda som får riksdagsplats, som en av Socialdemokraternas ledamöter. Jenny Bengtsson från Stockholm var nära att komma in, men blir förste reserv för Vänsterpartiet.
Jeanette Synnergren. |
På kommunal nivå är det desto fler medlemmar som tagit plats i politiken. Restaurangbiträdet Jeanette Synnergren från Falkenberg är en av dem som gör debut i kommunfullmäktige, som en av Socialdemokraternas ledamöter.
– Det känns otroligt roligt att få en plats och att få in det facklig-politiska arbetet i kommunpolitiken. Jag brinner för arbetsmiljö i vid bemärkelse, tryggare arbetsplatser och tryggare jobb.
Jeanette jobbar till vardags på Carlsbergs personalrestaurang i Falkenberg.
– På jobbet tycker de att det är jättekul. De frågor som kommer upp i fackliga sammanhang är ofta samma som på det politiska planet.
Sofie Dahlqvist. |
I Karlshamn har Sofie Dahlqvist fått en av Socialdemokraternas 22 platser i fullmäktige. Det är första gången hon har ett kommunpolitiskt uppdrag.
– Vi startade upp SSU i Karlshamn i november förra året, jag och ett par killar från Metall, så det var därigenom jag började med politiken.
Sofie jobbar på McDonald–s i Karlshamn och är en av fem ungdomar från SSU som fått plats i fullmäktige efter valet.
– Det känns väldigt skönt att vi är så många unga så att vi kan kämpa för att få igenom våra frågor. Vi vill inte bara sitta med och lyssna för att vi är nya.
Vård och omsorgsfrågor är något som intresserar och Sofie har blivit nominerad till psykiatri- och habiliteringsnämnden. En fråga hon särskilt brinner för är nattis, barnomsorg på helger och nätter. Det är i dag väldigt många som köar till en plats på Karlshamns enda nattis.
– Två av mina vänner är ensamstående med barn, och en jobbar i hotell- och restaurangbranschen där det ju är mycket jobb på kvällar och nätter. Men hon får ingen nattisplats i Karlshamn. Min andra vän är busschaufför men måste tacka nej till jobb för att hon inte får nattis. Det är fel, det ska gå att försörja sig och sin familj.
Några kommuner väntar fortfarande på den slutgiltiga rösträkningen innan mandaten kan fördelas. Rösträkningen för landstingsvalet pågår också fortfarande.
Den här artikeln är från Hotellrevyns tidigare webbplats. Därför kan det till exempel saknas bilder eller finnas länkar som inte fungerar.