Fackförbundet T&G och cateringbolaget Gate Gourmet har enats om ett avtal. Det meddelade båda parter i slutet på september. Därmed är den konflikt över som har pågått sedan augusti.
Avtalet har godkänts av både Gate Gourmets styrelse och fackförbundet T&G:s medlemmar.
Det kommer att ge nästan 400 av de sparkade arbetarna jobben tillbaka. En grupp arbetare har meddelat att de frivilligt lämnar sina jobb, medan 144 får sluta.
Konflikten utlöstes i augusti när Gate Gourmet sade upp runt 700 anställda. Över 100 000 passagerare strandsattes när British Airways-anställda på Heathrow under två dygn gick ut i sympatistrejk.
Flygbolaget British Airways har vägrat att skriva under ett förlängt avtal med Gate Gourmet innan konflikten mellan företaget och de anställda har lösts.
Den här artikeln är från Hotellrevyns tidigare webbplats. Därför kan det till exempel saknas bilder eller finnas länkar som inte fungerar.