Branschen behöver en app som visar vilka företag som har oschysta villkor. Det föreslås i en av de över 150 motioner som kommit in till Hotell- och restaurangfackets kongress.

I dag finns appen Schysta villkor. Det vore bättre med en app där det gick att se vilka arbetsgivare som har oschysta villkor. Det menar Hotell- och restaurangfackets avdelning Mälardalen som skrivit en motion till HRF:s kongress i december.
David Lukić var med när idén kom upp. Diskussionen handlade om appen som listar företag med kollektivavtal.
– Det sägs att den visar var du ska äta och jobba, men den har inte fungerat så bra. Då kom vi på att det borde finnas en app som visar var man inte ska äta eller jobba.
Rapportera in avtalslösa
Medlemmar skulle kunna rapportera in arbetsgivare som saknar kollektivavtal.
– Det kan provocera arbetsgivare till att teckna avtal. Ser de att de är med kan de direkt ta kontakt med en HRF-avdelning och be att få teckna ett kollektivavtal eller hängavtal.
Det skulle även kunna hjälpa arbetssökande att se vilka arbetsgivare som är bäst att undvika.
– Det skulle bli ”sök inte jobb här”.
Hur trygg kan man vara med att företag med kollektivavtal verkligen är schysta?
– Väldigt trygg. Men sedan har man själv också ansvar för att hålla koll på om kollektivavtalet följs och annars säga till, säger David Lukić.
Över 150 motioner
Motionen om oschysta villkor är en av de över 150 motioner som HRF:s medlemmar vill ha diskussion om när det är kongress den 5 –7 december.
Många är engagerade i hur HRF ska få fler medlemmar som stannar längre i förbundet. De har bland annat förslag om nivån på medlemsavgifterna, karenstiden för att få förhandlingshjälp och utbildningar för förtroendevalda.
Flera motioner föreslår att förbundet ska överväga att sänka medlemsavgifterna, bland annat genom att göra försäkringarna valbara.
Arbetsmiljöfrågor engagerar
Några vill diskutera arbetsmiljöproblem. Det behövs en utbildning om stress specifikt för branschen och tryggheten för ensamjobbare behöver bli bättre.
Hög arbetsbelastning är ett problem även internt inom förbundet, konstaterar en motion. Med stor omsättning på förtroendevalda faller mycket på ombudsmännen, som får en hög arbetsbörda. Ombudsmän som går i pension behöver ersättas i god tid.
Fler jobbträffar – och nytt namn!
Det finns också förslag på vilka frågor förbundet ska prioritera. Arbetsplatserna behöver fler besök och medlemsmöten. Det räcker inte att finnas tillgänglig på distans, menar man i en motion. Men för att det ska vara möjligt behöver förbundet avsätta resurser centralt och även utreda möjligheter till projektanställningar.
Ett nytt namn på förbundet, som bättre speglar alla branschens arbetsplatser, är ett annat önskemål. Då skulle de som jobbar på nattklubb, spa, nöjesparker och bingohallar känna sig mer hemma.
Det här händer med motionerna nu
Inför kongressen har HRF:s förbundsstyrelse bedömt motionerna och kommit med rekommendationer om kongressen ska rösta ja eller nej till dem.
Förbundsstyrelsen föreslår att kongressen ska rösta nej till motionen om Oschysta villkor. Det skulle inte vara genomförbart att ta fram en app eller digital plattform, menar de. Dessutom påpekar de att den nuvarande appen Schysta villkor går att använda för att hitta arbetsgivare både med och utan kollektivavtal.
Kongressombuden får sedan ta ställning och kan välja att gå emot förbundsstyrelsens rekommendationer.
Det här ska kongressen också debattera
Här är ytterligare motioner. En del har lagts av avdelningsstyrelser, andra av enskilda medlemmar.
- Ta bort rotationsprincipen. Senaste kongressen beslöt att förbundets ledning och ledamöter i förbundsstyrelsen fick sitta max tre perioder. I år vill flera att principen ska tas bort, för att inte värdefullt kunnande ska försvinna ur organisationen.
- Fyra år mellan kongresserna. I stället för nuvarande tre år, som kan ge för lite tid till genomförande av förslag.
- Avskaffa förbundsmötet. Mötet infördes för att öka demokratin i förbundet, men i praktiken har det bara blivit ett möte för att bevilja styrelsen ansvarsfrihet.
- Regionala klubbar. Skulle ge små arbetsplatser med 3–4 medlemmar större möjligheter att organisera sig.
- Stöd till unga. Verka för att läroplanen ändras så att de som går i grundskolan får information om arbetslivet och kunskap om den svenska modellen.
- Skadestånd för brott mot arbetstidslagen. Arbetsgivare i branschen bryter ofta mot reglerna för arbetstid, raster och dygnsvila. Inför skadestånd.
- Migrationsverket. Förbundet behöver växla upp arbetet med att stödja medlemmar i kontakt med Migrationsverket. Många i branschen har problem med godtyckliga beslut och små misstag från arbetsgivare kan få katastrofala konsekvenser.
- Fira medlemmarna. Fram med digitala diplom och guldstjärnor till fler! Dela ut pris för solidariska handlingar.
- Avskaffa fredsplikten. Då går det att använda strejk som vapen. Undersök alternativa stridsåtgärder medan ett avtal gäller.
- Fördelning av dricks. Inför rättvisa riktlinjer för drickshantering. Verka för att arbetsgivare inte får fördela dricks utan samtycke från personalen.
- Skobidrag. Försök påverka lagstiftningen så att arbetsgivaren blir skyldig att bekosta arbetsskor. Få arbetsgivare att ge ett skobidrag.
- Flerspråkigt. Erbjud facklig utbildning på flera språk. Inventera vilka språkkunskaper ombudsmän och förtroendevalda har.
Så funkar motioner
- Motioner är förslag till kongressen om vad HRF ska göra eller arbeta för i framtiden. Ofta skrivs motionerna av flera medlemmar tillsammans. HRF:s lokala avdelningar kan välja att ställa sig bakom förslagen om de tycker att de är bra.
- På kongressen röstar man för eller emot motionerna. Den som skrivit en motion kan gå upp i talarstolen och försöka övertyga kongressombud och förbundsstyrelse om sin sak.
- Kongressen är HRF:s högsta beslutande organ och bestämmer vilken inriktning förbundet ska ha.

