”Jättevanligt att arbetsgivare använder mertid”
HRF hjälpte städarna att få heltid. Foto: Colourbox
Dina rättigheter MER ARBETSTID

”Jättevanligt att arbetsgivare använder mertid”

Man måste vara på tå och själv hålla koll på sitt schema, säger ombudsman Viktoria Melin som begärt att HRF-medlemmar ska få heltid.

Publicerad 7 mars 2019
Viktoria Melin. Foto: Jann Lipka/HRF

Du hjälpte nyligen fyra städare att få heltid. Hur gick det till?
– Hotellet skulle lägga ut städningen på ett entreprenadbolag och kallade till förhandling vilket man måste göra när en sådan förändring ska genomföras. Under förhandlingen upptäckte jag att fyra HRF-medlemmar var anställda på 50–75 procent men arbetade mycket mer per månad. Jag ­begärde att medlemmarna skulle få heltidsanställningar och arbetsgivaren gick med på det.

Har du stött på liknande fall?
– Det är jättevanligt att arbetsgivare använder mertid för att göra det mer flexibelt för egen del. Medlemmar hör av sig och berättar att de är anställda på deltid men vill och får jobba mycket mer.

Har du några råd till andra medlemmar?
– Den som i praktiken har arbetat motsvarande heltid bör kontakta sin chef och påpeka det. Man måste vara på tå själv och hålla koll på schema och lönespecar. Se efter hur mycket mer du jobbar jämfört med kontraktet. Jobbar du mer finns chansen att få en heltid.

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
Fråga om jobbet
Experterna svarar på läsarfrågor om allt från schemaläggning till personalmat

Nyheter från hotell- och restaurangbranschen

Varje vecka, direkt i din inkorg.
Jag godkänner att Hotellrevyn sparar mina personuppgifter. Läs mer här