Nyheter
Artikel från gamla Hotellrevyn.se

Var tionde utan jobb

De arbetslösa hotell- och restauranganställda blev 1000 personer fler under december 2004.

Publicerad 12 januari 2005

I december 2004 fanns det 7708 arbetslösa medlemmar i Hotell- och restauranganställdas a-kassa. Det är mer än var var tionde a-kassemedlem och nästan 1000 personer fler än i november, då 6746 av medlemmarna var arbetslösa.

Likadant har det sett ut tidigare år. De arbetslösa brukar bli fler under december.
Det finns gott om jobb med julbord fram till julafton, men den sista decemberveckan har många restauranger helgstängt eller mindre behov av personal, och de som är extraanställda anmäler sig till arbetsförmedlingen. Studenter anmäler sig också som arbetslösa när terminen är slut.

En annan anledning kan vara att det finns färre jobb. Arbetsförmedlingen fick in färre lediga hotell- och restaurangjobb under december 2004, jämfört med december 2003.

Den här artikeln är från Hotellrevyns tidigare webbplats. Därför kan det till exempel saknas bilder eller finnas länkar som inte fungerar.

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
Fråga om jobbet
Experterna svarar på läsarfrågor om allt från schemaläggning till personalmat

Nyheter från hotell- och restaurangbranschen

Varje vecka, direkt i din inkorg.
Jag godkänner att Hotellrevyn sparar mina personuppgifter. Läs mer här