Nyheter
Artikel från gamla Hotellrevyn.se

Snön testar chefens moral

Det rådande snöovädret betydde att många hade svårt att ta sig till jobbet i går. Vad gäller i sådana fall enligt arbetsrätten?

Publicerad 6 december 2012

HRF:s förbundsjurist Eva-Lotta Ramberg förklarar att man i grunden, enligt sitt anställningsavtal, är skyldig att infinna sig på jobbet på de tider som exempelvis framgår i schemat.

Missar man det, kan arbetsgivaren straffa den anställde på i huvudsak två sätt: löneavdrag och uppsägning. Men att bli av med jobbet på grund av snökaos är uteslutet. Arbetsgivaren kan inte hävda misskötsel ifall man försökt ta sig till jobbet men blir kraftigt försenad alternativt inte kommer fram alls.

– Då kan facket juridiskt hävda "force majeure", alltså yttre omständigheter som den enskilde inte kan råda över.

Vad gäller löneavdrag är det inte lika entydigt. Det finns inga rättsfall som säger varken att det är tillåtet eller förbjudet, fortsätter hon.

Är det okej med löneavdrag för de timmar man missat?

– Både ja och nej. Man kan väl säga att det är ett test av om arbetsgivaren har hjärta eller inte.

Den här artikeln är från Hotellrevyns tidigare webbplats. Därför kan det till exempel saknas bilder eller finnas länkar som inte fungerar.

Hämtar fler artiklar
Till startsidan

Nyheter från hotell- och restaurangbranschen

Varje vecka, direkt i din inkorg.
Jag godkänner att Hotellrevyn sparar mina personuppgifter. Läs mer här