Deltid under en tioårsperiod behöver inte leda till kraftigt försämrad pension, enligt en ny nordisk studie. Men Sverige hör till de länder där pensionen trots allt försämras, och svenska kvinnor jobbar näst mest deltid i Norden.

Tio års deltidsarbete påverkar pensionen, men inte så mycket som forskarna bakom en ny nordisk studie hade trott. För kvinnor i Norge och Danmark påverkades den inte alls, medan den i Sverige, Finland och på Island minskade med 5 –10 procent.
Marianne Sundström, professor i arbetsmarknadsekonomi vid Stockholms universitet, har skrivit rapporten tillsammans med Alma Wennemo Lanninger. Hon blev förvånad över resultatet.
– Effekterna av deltidsarbetet är betydligt mindre än vi trodde.
”Deltid, kön och ekonomisk fördelning” utgår från några typfall, samtliga kvinnor, bland annat en undersköterska som arbetar 75 procent under tio år och heltid i övrigt fram till pensionen. En tioårsperiod valdes eftersom det sågs som rimligt att personerna arbetar deltid till dess att yngsta barnet är åtta år.
Den som i likhet med många anställda inom hotell- och restaurangbranschen arbetar deltid under en längre period, måste räkna med att pensionen sjunker mer än vad studien visar. Två tredjedelar av de anställda i hotell- och restaurangbranschen arbetar mindre än 80 procent, enligt den partsgemensamma statistiken från Hotell- och restaurangfacket och Visita.
Förekomsten av deltid är hög i Norden och många av dem som jobbar deltid gör det ofrivilligt: 25 procent i Sverige, och ännu fler i Finland och Island. Här finns ett samband med krisläget.
– När arbetslösheten ökar, ökar också andelen personer i Norden som arbetar deltid mot sin vilja, säger Marianne Sundström.
Studien är utförd på uppdrag av NIKK, Nordisk information för kunskap om kön, som en del av projektet Deltid i Norden. De nordiska jämställdhetsministrarna har beslutat att finansiera en andra fas av forskningen som ska undersöka de bakomliggande orsakerna till att det är vanligare med deltid bland kvinnor än bland män.
Fakta: Så ser deltiden ut i Norden
Norge är det land i Norden som har högst andel deltidsarbetande kvinnor, 36 procent. Sverige ligger på andra plats, här arbetar 31 procent av kvinnorna deltid. I Finland arbetar bara 15 procent av kvinnorna deltid.
Att pensionen knappt påverkas i Danmark beror på att de där har kvar folkpensionen som inte är inkomstrelaterad. I Norge handlar det om att kvinnor med barn som förkortar sin arbetstid får ett extra pensionspåslag och att alla som arbetar heltid i minst 30 år inom den offentliga sektorn får full tjänstepension.
Den här artikeln är från Hotellrevyns tidigare webbplats. Därför kan det till exempel saknas bilder eller finnas länkar som inte fungerar.