Nyheter På nytt uppdrag

Katja ska leda Scandics samråd

Servitrisen Katja Williamsson har valts till ordförande för Scandics fackliga samråd. Samrådet hanterar frågor som rör landets alla Scandichotell.

Publicerad 12 februari 2025
Katja ska leda Scandics samråd
Katja Williamsson valdes till ny styrelseordförande på samrådets årsmöte. Foto: Mostphotos, Jezzica Sunmo

Scandics fackliga samråd har en ny styrelseordförande: Katja Williamsson, servitris på Scandic Elmia i Jönköping.
Hon röstades fram av andra fackligt förtroendevalda under samrådets årsmöte.

Vilka frågor är viktiga för samrådet?
– Arbetsmiljön är en av de stora frågorna eftersom den rör alla områden. Och då inte minst den psykosociala. Den kan lätt bli förbisedd. Sedan är housekeeping en prioriterad grupp, ett av de tyngsta yrkena.
Det här är några saker som jag tänker på, men det är vi i samrådet som ska jobba tillsammans med de frågor som kommer upp på bordet.

Vi har kontakt med alla hotell och är rådgivande vid förhandlingar till exempel.

Vad gör Scandics fackliga samråd?
– Styrelsen ska jobba med övergripande frågor. Vi har kontakt med alla hotell och är rådgivande vid förhandlingar till exempel.
Vi träffar arbetsgivaren centralt ungefär sex gånger om året för att diskutera och förhandla om saker som berör hotellen.  

De sitter också i styrelsen

Övriga ledamöter i styrelsen för Scandics fackliga samråd:

  • Gisela Kilder, Scandic Hotel Backadal
  • Lars Polonius, Scandic Helsingborg Nord
  • Adrian Åström Granberg, Scandic Plaza Umeå
  • Guzel Abdulazimkyzy, Scandic Alvik

– Men det är inte färdigförhandlat när något varit uppe i samrådet. Säg att vi förhandlar om hemgångskontrollerna, då kan vi komma fram till vilket företag som ska få göra dem.
Sedan förhandlar hotellen lokalt om var och när kontrollerna ska göras.

Vilken är din bakgrund inom Scandic?
– Jag började med att jobba extra, sedan blev jag anställd på Scandic Elmia för cirka 13 år sedan.
Nu jobbar jag som servitris men har även hoppat in som tillförordnad kökschef och shift leader i servisen. Jag är också ordförande för vår lokala fackklubb.

Hämtar fler artiklar
Till startsidan

Nyheter från hotell- och restaurangbranschen

Varje vecka, direkt i din inkorg.
Jag godkänner att Hotellrevyn sparar mina personuppgifter. Läs mer här