Fellesforbundet och arbetsgivarorganisationen NHO Reiseliv kom under gårdagen överens om ett nytt kollektivavtal för Norges hotell- och restauranganställda.
Natten till tisdag laddade Norges hotell- och restauranganställda för att gå ut i strejk. Men med hjälp av medlare kunde de norska parterna enas om nya löner och arbetsvillkor för branschen.
– Vi är nöjda med resultatet av medlingen och förhandlingsdelegationen rekommenderar våra medlemmar att rösta ja, säger Fellesforbundets förhandlingsledare Clas Delp i ett pressmeddelande.
Om medlemmarna ger sitt godkännande kommer avtalets minimilöner att höjas med 2:50 norska kronor per timme vilket motsvarar ungefär 3:14 i svenska kronor. Utgående löner höjs med lika mycket
I avtalet skrivs också in att anställda får betald ledighet för att gå på föräldramöten i grundskolan.
Den här artikeln är från Hotellrevyns tidigare webbplats. Därför kan det till exempel saknas bilder eller finnas länkar som inte fungerar.