Nyheter internationellt

HRF skänker pengar till barn på flykt i Burma

Hotell- och restaurangfacket skänker 10 000 kronor till Palmecentrets insamling till barn på flykt i Burma. Det beslutade förbundsstyrelsen i dag, fredag.

Publicerad 29 september 2017
HRF skänker pengar till barn på flykt i Burma
Rohingyer från Burma på flykt i Bangladesh. Palmecentret har startat en insamling för att skapa trygga platser för barn på flykt från våld och förföljelse. Foto: TT/Reuters

Hittills har fler än 400 000 personer från minoritetsgruppen rohingya flytt från förföljelse och våld i Burma. De senaste veckorna har våldet blivit mer intensivt. Enligt FN handlar det om ”ett skolboksexempel på etnisk rensning”, där den burmesiska militären dödar vuxna och barn och bränner byar.

– Det är en extremt allvarlig situation, som vi har blivit uppmärksammade på. Vi tycker att det känns väldigt viktigt att stötta Palmecentret och har därför beslutat att skänka 10 000 kronor, säger Pim van Dorpel, vice ordförande i Hotell- och restaurangfacket.

De flesta som flyr är barn och de försöker ta sig över gränsen till grannlandet Bangladesh. Majoriteten får inte plats i de flyktingläger som har satts upp. I stället är de hänvisade till tillfälliga och osäkra boplatser. Detta drabbar barnen särskilt hårt. Därför har Palmecentret startat en insamling för att skapa trygga platser för barnen som lever utanför flyktinglägren. Tanken är att de ska kunna gå i skola, leka, få mat och ha möjlighet att bearbeta sina upplevelser.

Fakta: Rohingya och Burma

Rohingyafolket är en muslimsk minoritetsgrupp som lever i nordvästra Burma. De har levt i området i flera generationer men är  erkända som en av landets officiella 135 etniska grupper: Därför kan de inte bli medborgare. Det innebär att de inte får röra sig fritt i landet, att de är utestängda från utbildning och sjukvård och att de inte får rösta i val. Konflikten mellan rohingyer och den buddhistiska majoritetsbefolkningen har blossat upp i perioder flera gånger sedan 1970-talet.Källa: Palmecentret.

– Det här handlar först och främst om att skapa trygga platser. Men det handlar också om att utveckla civilsamhället och bygga upp demokratin i Burma. Det går hand i hand med vår satsning på facklig verksamhet i Burma. Det är jätteviktigt att fackliga och mänskliga rättigheter hänger ihop, säger Pim van Dorpel.

Även HRF-ombudsmännens fackklubb, funktionärsklubben, skänker 10 000 kronor. Flera andra fackförbund, exempelvis Elektrikerna, Livs och Akademikerförbundet SSR, har också bidragit till Palmecentrets insamling.

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
Fråga om jobbet
Experterna svarar på läsarfrågor om allt från schemaläggning till personalmat

Nyheter från hotell- och restaurangbranschen

Varje vecka, direkt i din inkorg.
Jag godkänner att Hotellrevyn sparar mina personuppgifter. Läs mer här