Nu är avtalsrörelsen i gång! För att ta ställning till krav och förslag finns förtroendevalda från hela landet. Här är tre som ska hjälpa till att avgöra villkoren i HRF:s avtal med Visita.

Förhandlingsdelegationen för Gröna riksavtalet med Visita är HRF:s största.
Här ska HRF-medlemmarna knåda förslag och idéer för att förbundets förhandlare ska ha så bra underlag som möjligt.
– Vi är utsedda av förbundsstyrelsen att föra medlemmarnas talan mot Visita i avtalsförhandlingarna. Delegationen är tio förtroendevalda från olika delar av landet. När yrkandena lämnas över brukar parterna stå rätt långt ifrån varandra, säger Simon Karlsson, till vardags bartender på Gothia Towers i Göteborg.
Han får medhåll av Malin Skogström, som är receptionist på Clarion Collection i Sundsvall:
– Vi strävar åt olika håll. Det är en stor roll att axla.
”Framtiden för våra medlemmar”
– Ja, det är en stor roll man får på sig. Det är framtiden för våra medlemmar, säger Krister Axelsson, som jobbar i restaurangen på Enköpings garnison.
Även Simon Karlsson känner att det är ett stort ansvar som vilar på förhandlingsdelegationens axlar.
– Det vi är med och beslutar nu kommer hamna på pränt i ett kontrakt. Varje gång vi förhandlar måste det bli bättre.