Nyheter Avtal 2025

”Det är en stor roll att axla”

Nu är avtalsrörelsen i gång! För att ta ställning till krav och förslag finns förtroendevalda från hela landet. Här är tre som ska hjälpa till att avgöra villkoren i HRF:s avtal med Visita.

Publicerad 14 januari 2025
”Det är en stor roll att axla”
HRF:arna Malin Skogström, Krister Axelsson och Simon Karlsson är med när nya Gröna riksavtalet ska förhandlas. Foto: Pernilla Ahlsén

Förhandlingsdelegationen för Gröna riksavtalet med Visita är HRF:s största.
Här ska HRF-medlemmarna knåda förslag och idéer för att förbundets förhandlare ska ha så bra underlag som möjligt.

– Vi är utsedda av förbundsstyrelsen att föra medlemmarnas talan mot Visita i avtalsförhandlingarna. Delegationen är tio förtroendevalda från olika delar av landet. När yrkandena lämnas över brukar parterna stå rätt långt ifrån varandra, säger Simon Karlsson, till vardags bartender på Gothia Towers i Göteborg.

Han får medhåll av Malin Skogström, som är receptionist på Clarion Collection i Sundsvall:

– Vi strävar åt olika håll. Det är en stor roll att axla.

”Framtiden för våra medlemmar”

– Ja, det är en stor roll man får på sig. Det är framtiden för våra medlemmar, säger Krister Axelsson, som jobbar i restaurangen på Enköpings garnison.

Även Simon Karlsson känner att det är ett stort ansvar som vilar på förhandlingsdelegationens axlar.

– Det vi är med och beslutar nu kommer hamna på pränt i ett kontrakt. Varje gång vi förhandlar måste det bli bättre.

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
Fråga om jobbet
Experterna svarar på läsarfrågor om allt från schemaläggning till personalmat

Nyheter från hotell- och restaurangbranschen

Varje vecka, direkt i din inkorg.
Jag godkänner att Hotellrevyn sparar mina personuppgifter. Läs mer här