Nyheter
Artikel från gamla Hotellrevyn.se

Flera inbetalningskort förvirrar HRF:are

I nästa vecka är det dags att betala räkningarna. Då gäller det för HRF:arna att kolla noga på inbetalningskorten från fack och a-kassa. Sedan två månader tillbaka ska avgifterna sättas in på olika konton, något som många har missat.

Publicerad 22 augusti 2008

Tidigare fick HRF-medlemmen ett inbetalningskort på en summa som var både fackavgift och a-kasseavgift.
Men under våren delade fackförbund och a-kassa på sig och började skicka separata inbetalningskort.

Förbundet har kvar sitt gamla bankgirokonto, medan a-kassan har skaffat ett eget. Många av HRF:s medlemmar har dock fortsatt att betala in båda avgifterna till Hotell- och restaurangfackets konto.
– De är vana att betala in till vårt bankgiro och har det kanske inlagt i sin internetbank, säger HRF:s ekonomichef Rolf Jerling.

Hittills har ett tusental felaktiga inbetalningar upptäckts och rättats till. Men mörkertalet är stort. Många upptäcker inte sitt misstag förrän a-kassan, som inte fått pengarna, skickar ut en påminnelse.

HRF har svårt att spåra en inbetalning, eftersom de flesta betalar in samma summa, 397 kronor, i a-kasseavgift.
– Vi får söka manuellt och hoppas på att de i bästa fall lagt in OCR-numret, sitt personnummer eller medlemsnumret.

De 20 000 medlemmar som har autogiro berörs inte av problemet.

De olika avgifterna
Avgift till Hotell- och restaurangfacket
?Ett inbetalningskort kommer varje månad.
?Summan är 145 – 295 kronor beroende på inkomst.
?Pengarna sätter du in på bankgiro 288-2496

Avgift till Hotell- och restauranganställdas a-kassa
? Inbetalningskorten kommer för tre månader åt gången.
? Det finns två olika avier för varje månad. De flesta ska använda inbetalningskortet med den högre summan på 397 kronor.
? Pengarna sätter du in på bankgiro 278-8073

Den här artikeln är från Hotellrevyns tidigare webbplats. Därför kan det till exempel saknas bilder eller finnas länkar som inte fungerar.

Hämtar fler artiklar
Till startsidan

Nyheter från hotell- och restaurangbranschen

Varje vecka, direkt i din inkorg.
Jag godkänner att Hotellrevyn sparar mina personuppgifter. Läs mer här