Nyheter
Artikel från gamla Hotellrevyn.se

Fler klarar hotell- och restaurangprogrammet

Allt fler hotell- och restaurangelever lämnar gymnasiet med fullständiga betyg. Men fortfarande ställer ämnena svenska och naturkunskap till det för en del.

Publicerad 17 juni 2008

Varje år lämnar nästan var tredje elev gymnasieskolan utan fullständiga betyg. Sämst klarar sig eleverna på det individuella programmet där bara en av sex avslutar studierna.

Bättre går det dock för elever på övriga yrkesutbildningar. De senaste åren har 11 procent fler lämnat skolan med grundläggande behörighet därifrån. Framför allt är det de sena avhoppen, i årskurs tre, som har minskat.

Av hotell- och restaurangeleverna lämnar numera bara var femte elev det sista året utan fullständiga betyg. Det är lika stor andel som från det samhällsvetenskapliga programmet.

De kurser som hotell- och restaurangeleverna har mest problem med är Svenska B och Naturkunskap A.

Källa: Skolverket

Den här artikeln är från Hotellrevyns tidigare webbplats. Därför kan det till exempel saknas bilder eller finnas länkar som inte fungerar.

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
Fråga om jobbet
Experterna svarar på läsarfrågor om allt från schemaläggning till personalmat

Nyheter från hotell- och restaurangbranschen

Varje vecka, direkt i din inkorg.
Jag godkänner att Hotellrevyn sparar mina personuppgifter. Läs mer här