Nyheter Startsidan
Artikel från gamla Hotellrevyn.se

Bra fjolår för svensk turism

Billigare kronkurs och rekordmånga "hemestrande" gjorde fjolåret till ett riktigt bra turismår. Hotell- och restaurangbranschen var en av vinnarna.

Publicerad 7 augusti 2009

Trots den begynnande lågkonjunkturen fortsatte den svenska turistnäringen att öka under 2008. Sammanlagt omsatte turismen hela 244 miljarder kronor under året, vilket är en ökning med 6,3 procent jämfört med 2007.

Mest pengar spenderade turisterna på shopping, mat och boende. Av de 244 miljarderna gick en tredjedel, 77 miljarder, till landets hotell och restauranger.

Anledningarna till den ökade turismen tros vara flera. Sjunkande kronkurs och fler inhemska skidturister är några.

Källa: Tillväxtverket/SCB

Den här artikeln är från Hotellrevyns tidigare webbplats. Därför kan det till exempel saknas bilder eller finnas länkar som inte fungerar.

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
Fråga om jobbet
Experterna svarar på läsarfrågor om allt från schemaläggning till personalmat

Nyheter från hotell- och restaurangbranschen

Varje vecka, direkt i din inkorg.
Jag godkänner att Hotellrevyn sparar mina personuppgifter. Läs mer här