Debatt Insändare
Artikel från gamla Hotellrevyn.se

”Trygga anställningar är viktigast”

Angående insändaren om 100 procents ob-tillägg: jag vill givetvis ha bättre lön jag kan leva på men samtidigt måste jag tänka på hur blir det om vi kräver orimliga siffror?

Publicerad 20 januari 2010

Vad skulle vi kunna vara villiga att betala för en stor stark på krogen? Om vi får 100% i ob så kanske måste krogägarna höja sprit- och matpriserna för att kunna betala våra löner. Och frågan är om de går runt när gästerna sviker på grund av dessa priser.

Exempel: en frisör som på en timmas arbete tjänar 150 kronor måste ta dubbel betalt av kunden för att det ska gå runt.

Obs – jag är bara försiktig med mina krav så att vi inte sätter krogarna i konkurs. Jag tycker vi bör satsa mest på att ta bort »extra vid behov« anställningsform så vi ger trygghet åt våra medlemmar.

Den här artikeln är från Hotellrevyns tidigare webbplats. Därför kan det till exempel saknas bilder eller finnas länkar som inte fungerar.

Hämtar fler artiklar
Till startsidan

Nyheter från hotell- och restaurangbranschen

Varje vecka, direkt i din inkorg.
Jag godkänner att Hotellrevyn sparar mina personuppgifter. Läs mer här