Nyheter TÄVLING

Hård konkurrens om landslagsplatserna

Öppna ostron, vispa grädde med två gafflar och bemöta klagande gäster. Det var några av utmaningarna när 16 unga kockar, servitörer och hotellreceptionister tävlade om att få representera Sverige i Worldskills 2026.

Publicerad 21 augusti 2025
Hård konkurrens om landslagsplatserna
Ludwig Borg vann kockgrenen, här med Nellie Corneliusson. Foto: Pernilla Ahlsén

Spänningen gick nästan att ta på, när sju kockar, sex receptionister och tre servitörer samlades i Hotell- och restaurangfackets lokaler i Stockholm på tisdagen.
 
De var där för att tävla om en plats i yrkeslandslaget – och få chansen att representera Sverige i Worldskills i Shanghai nästa år.

Provlagat mycket soppa

Kockarna tävlade i allt från att filea fisk och vispa maräng på tid, till att öppna ostron och laga soppa.
Catherine Ripley, till vardags kock i Uppsala, har redan en del tävlingserfarenhet.
Hon kom tvåa i gymnasie-SM förra året och var med i nordiska mästerskapen i år.

Inför den här tävlingen har hon provlagat och ätit mycket soppa.
– Jag har inte haft tid att öva så mycket som jag hade hoppats, men det har känts bra ändå, säger hon.

Vad är roligast och svårast med att tävla?
– Det roligaste är att se alla andra igen efter sommaren. Jag har träffat flera av dem förut. Det svåraste är att inte bli så fokuserad på vad alla andra gör.

”Har lärt mig sjukt mycket”

Ronja Roos jobbar till vardags som servitris i Malmö.
Hon och de andra som tävlade i servering fick göra allt ifrån att skära upp frukt och duka till att servera soppa ur terrin och vispa grädde med två gafflar.

– Jag kom på fjärde plats i gymnasie-SM och det var jättekul. Det är därför jag är här igen. Jag har lärt mig så sjukt mycket av att tävla, sa Ronja mellan tävlingsmomenten.

Vad är det roligaste med att tävla?
– Gemenskapen och att träffa nya människor. Men det är också kul att få göra sitt arbete riktigt bra. Jag älskar det här yrket och den här branschen. Jag vill utmana mig själv att nå den högsta nivån.

Ronja Roos vann sin gren och kommer att få representera Sverige nästa år.

Reception på fiktivt hotell

En trappa ner tog hotellreceptionisterna emot gäster på ett fiktivt hotell i Helsingfors.
Ellen Danhard jobbar i receptionen på Järvsöbaden till vardags och tävlade för första gången.

– Det var väldigt spännande. Jag förberedde mig genom att skriva ut lite information och kartor över Helsingfors så att jag skulle kunna svara bra på frågorna. Det hade jag stor nytta av i rollspelet. Dessutom fick vi svara på frågor via mejl. Det är ett av mina favoritmoment, så det passade mig ganska bra, säger hon.

Marina Nilsson
Marina Nilsson från HRF är nöjd med uttagningstävlingen. Foto: Pernilla Ahlsén

De får åka till Yrkes-VM

Vann gjorde kocken Ludwig Borg och hotellreceptionisten Hanna Rosén som tillsammans med Ronja Roos kommer att få åka till Worldskills i Shanghai nästa år.

Marina Nilsson är en av HRF:s representanter i besöksnäringens yrkesnämnd, UHR, som utser vinnarna. Hon är jättenöjd med tävlingen.

Worldskills, yrkes-VM

Worldskills, yrkes-VM, har arrangerats sedan 1950. Syftet är att lyfta fram vikten av yrkesutbildning och främja internationella samarbeten. Tävlande får fylla högst 22 år under tävlingsåret.

– Vi har aldrig haft så många tävlande i en uttagningstävling och konkurrensen var stenhård. Alla som deltog höll en oerhört hög nivå och jag skulle säga att resultatet till stor del avgjordes av dagsformen, säger hon.

– Det är ett bevis på att det finns många yrkesskickliga ungdomar med framtid i branschen, och att våra yrkesutbildningar håller en nivå i världsklass.

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
Fråga om jobbet
Experterna svarar på läsarfrågor om allt från schemaläggning till personalmat

Nyheter från hotell- och restaurangbranschen

Varje vecka, direkt i din inkorg.
Jag godkänner att Hotellrevyn sparar mina personuppgifter. Läs mer här