Nyheter Avtal 2025

Så mycket höjs lönen för anställda på bingohallar

Bingoanställda har fått ett nytt kollektivavtal. Det innebär löneökningar på sammanlagt 1 920 kronor på två år. Mertid ersätts som övertid.

Publicerad 5 december 2025
Så mycket höjs lönen för  anställda på bingohallar
Hotell- och restaurangfacket har tecknat ett nytt kollektivavtal med Almega, för anställda på bingohallar. Foto: Linn Malmén

Anställda på bingohallar anslutna till Almega har fått ett nytt kollektivavtal. Därmed går 2025 års avtalsförhandlingar i mål.

Emil Bäckström. Foto: Madeleine Andersson

Lönerna för de bingoanställda höjs med 1 000 kronor första året och 920 kronor andra året. Övriga ersättningar som ob och semesterersättning höjs med 3,4 procent år 1 och 3,0 procent år 2.

Avtalet innebär också att deltidsanställda får övertidsersättning när de arbetar mertid. Detta gäller från och med 1 juli 2026.
– Det blir samma upplägg som i många av de andra avtalen. Jobbar man mertid så är det övertidsersättning som gäller, säger Emil Bäckström, ombudsman på Hotell- och restaurangfacket.

Men om den som arbetar deltid får ett vikariat, till exempel när någon annan är sjuk eller har semester, så är det ordinarie lön som gäller även om det innebär fler arbetstimmar.
– Det är en skrivelse som funnits i tidigare kollektivavtal, säger Emil Bäckström

Övertidsersättning för mertid

Evelina Frehse, Idrottens bingo i Linköping, ingick i förhandlingsdelegationen.
– Det drog ut på tiden och vi var inte riktigt överens. Men det blev okej. Övertidsersättning för mertid är ju bra. Då kan mertid inte nyttjas på samma sätt. Det negativa är att allmän visstid blev kvar.

Evelina Frehse, Idrottens bingo i Linköping.
Evelina Frehse från Idrottens bingo i Linköping. Foto: Ann Patmalnieks

För att få igenom övertidsersättningen var HRF:s förhandlingsdelegation tvungen att gå med på något som arbetsgivarsidan ville ha igenom, förklarar Emil Bäckström.
– Motvalutan blev att man nu kan arbeta sex timmar innan man får rast. Tidigare var gränsen fem timmar.

Allmän visstid är kvar

Ett annat bakslag i förhandlingarna var att de slutade med att anställningsformen allmän visstid finns kvar.

Allmän visstid ersattes i andra avtal med särskild visstid i samband med att det nya huvudavtalet mellan arbetsmarknadens parter tecknades. Med särskild visstid kvalificerar sig arbetstagare snabbare till en tillsvidareanställning.

– Allmän visstid är en anställningsform som inte finns kvar i lagen. Men Almegas argument är att det är en kollektivavtalad anställningsform. För att få bort den hade vi varit tvungna att betala dyrt, säger Emil Bäckström.

Tre olika avbrott i arbetet

Paus = kortare avbrott för att till exempel gå på toaletten.  
Rast = obetalt uppehåll i arbetet, man får lämna arbetsplatsen.
Måltidsuppehåll = räknas som arbetstid och man ska vara tillgänglig.

Hämtar fler artiklar
Till startsidan

Nyheter från hotell- och restaurangbranschen

Varje vecka, direkt i din inkorg.
Jag godkänner att Hotellrevyn sparar mina personuppgifter. Läs mer här