Ur artikelarkivet Arbetsrätt
Artikel från gamla Hotellrevyn.se

»Höjdarna måste ta sitt ansvar«

Storföretagens direktörer kan inte bevilja sig själva stora lönehöjningar och kräva att andra ska hålla igen. Det säger LO:s nya avtalssekreterare Erland Olausson.

Publicerad 25 september 2003

När Erland Olausson presenterar LO:s nya rapport om löner och löneökningar handlar det om procentsiffror på två, tre och fyra.
På en helt annan planet befinner sig storföretagens direktörer. Och deras enorma höjningar är skadliga för hela samhällsekonomin, anser Erland Olausson.

Direktörerna i storbolagen har delegerat arbetsgivarintresset till någon annan, anser han.
– De säger att de vill att Sverige ska klättra i välfärdsligan. Då måste de själva ta sitt ansvar, säger Erland Olausson och kritiserar de frikostiga förmånerna till företagens högsta chefer.
– Om VD anser sig värd 35 procent mer, så anser han sedan att vice VD är värd 25 procent mer. Då är ledningsgruppen värd åtminstone 15 procent mer. Så rinner förmånerna ner i företaget och drar isär lönerna.

– Medlemmarna vill att löneskillnaderna ska minska. Det gäller både bland arbetare, tjänstemän och akademiker. Ändå blir det inte så, konstaterar Erland Olausson.
Skillnaderna mellan arbetares och tjänstemännens löner har fortsatt att öka, även om det har dämpats något.
Lönerna går även isär inom tjänstemannagruppen. Stora grupper tjänstemän och akademiker har haft en dålig löneutveckling. Det gäller anställda vid call centers, socialarbetare, bibliotekarier och många andra som inte har marknadskrafterna i ryggen.
– De har samma önskan som vi inom LO om en rättvis löneutveckling, säger Erland Olausson.

De högsta chefernas förmåner leder till krav på kompensation från andra.
– Vi och våra organisationer är så starka att det inte kommer att misslyckas, konstaterar Erland Olausson.
Men det är inte en väg som han och LO vill välja.
– Det skulle leda till inflation och stora ekonomiska problem i Sverige, som skulle drabba våra grupper först.
I stället uppmanar han storbolagens direktörer att ta sitt ansvar.
På vilket sätt?
– De måste själva ikläda sig samma ansvar som de vill att andra ska göra. Hålla sig inom de samhällsekonomiska ramarna. Om de beviljar sig själva 35 procent i lönehöjning så tar de inte sitt ledaransvar.
– Om den som har ledartröjan beter sig på det här sättet så påverkar det andra.

Den här artikeln är från Hotellrevyns tidigare webbplats. Därför kan det till exempel saknas bilder eller finnas länkar som inte fungerar.

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
Fråga om jobbet
Experterna svarar på läsarfrågor om allt från schemaläggning till personalmat

Nyheter från hotell- och restaurangbranschen

Varje vecka, direkt i din inkorg.
Jag godkänner att Hotellrevyn sparar mina personuppgifter. Läs mer här