Är du anställd på ett konditori med servering? Då kan du ha missat årets löneökning på grund av ett tryckfel i Serveringsavtalet.
I kollektivavtalet mellan Livsmedelsföretagen och Hotell- och restaurangfacket har några viktiga rader fallit bort, så att det inte framgår hur mycket lönen ska höjas med i år och nästa år.
Den som är anställd den 1 juni 2014 ska ha en löneökning med 560 kronor per månad alternativt 3:24 kronor per timme.
Den som är anställd den 1 juni 2015 ska ha en löneökning med 593 kronor per timme alternativt 3:43 per timme.
I övrigt gäller lönetabellerna för minimilöner för dem som nyanställs under avtalsperioden. Avtalet gäller från 1 juni 2013 till och med 30 april 2016.
Den här artikeln är från Hotellrevyns tidigare webbplats. Därför kan det till exempel saknas bilder eller finnas länkar som inte fungerar.