Nordea skänker 25 000 kronor till Hotell- och restaurangfackets fond för fackligt arbete i Asien. Det lovade banken under Hotell- och restaurangfackets kongress.
– Hotell- och restaurangnäringen drabbades hårt av Tsunamikatastrofen och vi är alla berörda, sa bankdirektör Göran Palmgren när han överlämnade gåvan.
Det är viktigt att turistnäringen kan byggas upp igen. Och de jobb som kommer måste vara i seriösa företag med ordnade förhållanden för de anställda.
Gåvan överlämnades på Hotell- och restaurangfackets kongress i Upplands Väsby i helgen.
HRF har startat en fond för fackligt uppbyggnadsarbete i Asien. Kongressen beslutade att själv anslå 180 000 kronor till fonden, vilket motsvarar tre kronor per medlem.
Som på alla kongresser finns ett antal talare utifrån. Men de får inga blommor eller presenter, som brukligt är. I stället sätter HRF in ytterligare 300 kronor per talare i Asienfonden.
Den här artikeln är från Hotellrevyns tidigare webbplats. Därför kan det till exempel saknas bilder eller finnas länkar som inte fungerar.