Nyheter MEDLEMSKAP

Försäkringar gav 32 miljoner

Förra året fick Hotell- och restaurangfackets medlemmar ut nästan 32 miljoner genom sina medlemsförsäkringar. Hem- och reseförsäkringen användes mest.

Publicerad 12 mars 2018
Försäkringar gav 32 miljoner
Många HRF:are fick ersättning via reseförsäkringen. Foto: Mostphotos

Alla som går med i Hotell- och restaurangfacket får automatiskt en livförsäkring och hemförsäkring hos Folksam. Dessutom finns möjlighet att teckna olika tilläggsförsäkringar, bland annat för olycksfall.

Under 2017 fick medlemmarna nästan 32 miljoner kronor i försäkringsutbetalningar. Den största summan kom från hemförsäkringen och reseförsäkringen som ingår i den. Många fick också pengar från sjuk- och efterlevandeförsäkringen.

Utbetald ersättning 2017

  • Gruppliv 2,8 miljoner
  • Medlemsolycksfall 3,7 miljoner
  • Sjuk- och efterlevandeförsäkring 10,3 miljoner
  • 60+ försäkringar 370 000
  • Hemförsäkring 14, 8 miljoner
Ersättningarna gäller händelser som kan ha skett under flera år. Totalt var det 1 191 personer som delade på pengarna. 

Per Persson, avtalssekreterare för HRF, vill uppmana alla medlemmar att överväga att teckna tilläggsförsäkring.
– Försäkringarna blir billigare än om var och en skulle skaffa dem privat. De har också bättre villkor, säger Per Persson.

En annan skillnad är att nya medlemmar får skaffa de olika tilläggsförsäkringarna utan att visa upp läkarintyg, något som annars krävs. Har man en sjukdom kan det finnas begränsningar i vad försäkringarna gäller.

HRF genomförde i höstas en kampanj då medlemmar mellan 25 och 40 år som tidigare tackat nej till försäkringar kunde få göra det utan att visa läkarintyg. Då tackade 90 procent av de 500 personerna ja.

Det är viktigt för HRF att kunna erbjuda försäkringar, säger Per Persson.
– Annars finns en risk att det inte blir av att våra medlemmar tecknar försäkringar.

 

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
Fråga om jobbet
Experterna svarar på läsarfrågor om allt från schemaläggning till personalmat

Nyheter från hotell- och restaurangbranschen

Varje vecka, direkt i din inkorg.
Jag godkänner att Hotellrevyn sparar mina personuppgifter. Läs mer här