Nu är det upp till oss
Foto: Mostphotos, Jezzica Sunmo (Jonas Nordling)
Chefredaktören Om klimatfrågan

Nu är det upp till oss

Våra glaciärer försvinner i hög takt samtidigt som vi missar klimatmålen. Nu måste alla goda krafter i samhället steppa upp.

Publicerad 24 september 2025

Häromdagen kom beskedet: Åtta svenska glaciärer är borta för alltid. Redan förra hösten var de försvunna glaciärerna fyra, så det handlar alltså om en fördubbling på ett år.
Med den takten lär landets kvarvarande cirka 270 glaciärer snart vara ett minne blott.

Ungefär samtidigt som nyheten om glaciärdöden kom vandrade finansminister Elisabeth Svantesson traditionsenligt Drottninggatan fram med höstens budgetproposition i sin hand.
Aldrig har så mycket så kallat reformutrymme presenterats. Hela 80 miljarder kronor ska gå till skattesänkningar som ska gynna medborgarna.

Miljarder i böter

Ett litet mörkt moln vid horisonten är visserligen att vi inte klarar att uppnå våra klimatmål.
Det kommer att innebära att många miljarder i stället går till böter och utsläppsrätter. Till stor del för att vi valt att vara ett lågprisland när det gäller bensin. Vi ligger i nivå med länder som Kroatien och Montenegro, enligt Riksförbundet M Sverige.

Glaciärerna håller antagligen inte med, men vem frågar dem?

Men även om vi med berått mod kraftigt ökat våra utsläpp från fordonstrafiken finns det hopp. Åtminstone enligt finansministern som säger att ”vi är duktiga” på det här med klimatpolitiken.
Och det är vi ju alltjämt, relativt sett.

Glaciärerna håller antagligen inte med, men vem frågar dem? De är ju dessutom redan borta.
Väljarna vid pump står dock kvar, och till skillnad från landets glaciärer är de redo att rösta i kommande val.

Skyller på andra

Att en massa svenska skattemiljarder nu riskerar att hamna i Bryssel i form av böter är så klart förargligt.
Klimatminister Romina Pourmokhtari (L) är förbannad på Naturvårdsverkets siffror om utsläpp, trots att det var rätt uppenbart vart det barkade hän.

Därför ifrågasätter allt fler inom Tidölaget i stället klimatmålen.

Men att skylla på en myndighet är ingen bra strategi för en regering som vill framstå som handlingskraftig. Därför ifrågasätter allt fler inom Tidölaget i stället klimatmålen som vi inte tycks uppfylla. Man antyder till och med att det är orättvist att få böter med tanke på att vi egentligen är duktiga.

I grunden har varje land satt sina egna klimatmål, och den förra regeringen spände bågen rejält.
Vi kommer därför få höra att det är deras fel att vi nu kommer få betala böter, inte för att vi svenskar tankar fossilt som aldrig förr.

Krav på kroatiska nivåer?

Nästa steg lär bli sänkta ambitioner. Nu när vi har bensinpriser på kroatisk nivå borde vi väl även ha samma utsläppskrav som kroaterna? Kroatien har bland de lägsta kraven i EU när det gäller minskade utsläpp. Med samma nivå skulle Sverige slippa böter.

I det långa loppet kanske till och med hela bötessystemet kan ifrågasättas? Om en tidigare mönsterstat som Sverige börjar ifrågasätta så lär det bli svårt att försvara. I stället får vi ett tandlöst system utan incitament till förändring.

Det är bara tre år sedan en moderat EU-parlamentariker förklarade hur viktigt det är med böter när det gäller att uppnå klimatmål. Om systemet nu ifrågasätts när vi själva drabbas kommer Sverige med all rätt att framstå som hycklare. Och få ännu svårare att verka för en förändring på global nivå.

Den som söker hopp i klimatfrågan har alltså inte mycket att hämta i den svenska dagspolitiken.

Därför blir det nu än viktigare att lyfta fram alla de som vill något mer med sitt engagemang, inte minst inom hotell- och restaurangbranschen.
Hör gärna av dig och berätta om hur just din arbetsplats gör skillnad för klimatet. Glaciärerna behöver veta att ni finns.

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
Fråga om jobbet
Experterna svarar på läsarfrågor om allt från schemaläggning till personalmat

Nyheter från hotell- och restaurangbranschen

Varje vecka, direkt i din inkorg.
Jag godkänner att Hotellrevyn sparar mina personuppgifter. Läs mer här