Insändare
Artikel från gamla Hotellrevyn.se

Bättre kollektivtrafik tack!

Hur har staden tänkt sig angående trängselskatten och kollektivtrafiken egentligen, undrar de fyra insändarskribenterna.

Publicerad 12 oktober 2013

Som en daglig kollektivresenär tycker vi att hanteringen av kollektivtrafiken är bedrövlig. Det är sena ankomster, stopp, uteblivna turer, för trångt. Fler resemöjligheter behövs till de som behöver anslutningstrafik till tågen.
En del av intäkterna från trängselskatten borde gå till kollektivtrafiken så att de kan sätta ut flera vagnar och bussar som går oftare och även sänka priset på månadskort med mera. Om priserna sänks kommer fler välja att åka kollektivt.
Allting blir dyrare och man börjar skatta på allt. Då borde väl även lönerna höjas ordentligt för lågavlönade. Tack för ordet.

Den här artikeln är från Hotellrevyns tidigare webbplats. Därför kan det till exempel saknas bilder eller finnas länkar som inte fungerar.