Ur artikelarkivet Gamla arkivet
Artikel från gamla Hotellrevyn.se

Konkurs för företaget bakom medlemsdatorn

Sedan 1997 har HRF:s medlemmar kunnat hyra eller köpa datorer genom LO. Nu har företaget som levererar datorerna gått i konkurs. De som köpt, men inte fått sina datorer, riskerar att bli utan.

Publicerad 28 augusti 2006

Alla LO-medlemmar har haft samma erbjudande. Till bra priser har medlemmarna kunnat hyra och sedan köpa kvalitetsdatorer där support och garanti ingår under tre år.
Nu har företaget Network Technical som levererat datorerna gått i konkurs. Det är oklart vad som gäller för dem som köpt datorer och ännu inte fått dem. Dessutom riskerar de medlemmar som köpt datorer under de tre senaste åren att bli utan support och garanti. LO kommer att skicka ut brev med mer information.

Den här artikeln är från Hotellrevyns tidigare webbplats. Därför kan det till exempel saknas bilder eller finnas länkar som inte fungerar.

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
Fråga om jobbet
Experterna svarar på läsarfrågor om allt från schemaläggning till personalmat

Nyheter från hotell- och restaurangbranschen

Varje vecka, direkt i din inkorg.
Jag godkänner att Hotellrevyn sparar mina personuppgifter. Läs mer här