Hotell- och restaurangfacket ökar i storstäderna. I april fick HRF 45 procent fler nya medlemmar i Stockholm, Göteborg och Malmö än vid samma tidpunkt förra året.
Totalt skrev HRF in över 400 nya medlemmar under april i de tre storstäderna Stockholm, Göteborg och Malmö. Det är 45 procent fler än under samma månad förra året.
Per Persson är kassör för Stockholm och Gotland. Han menar att det är satsningen på fler förtroendevalda som har gjort att fler blir medlemmar.
– Sedan i april förra året har vi ökat antalet förtroendevalda med 50 personer. Alla förtroendevalda har också gått introduktionsutbildningar och de är nu ute på arbetsplatserna och skriver in medlemmar. Det ger naturligtvis en effekt, säger Per Persson.
Susanne Blom är kassör i Skåne. Enligt henne är det framför allt de förtroendevalda ungdomarna och ombudsmännen som vänt siffrorna.
– Unga förtroendevalda arbetar mycket med introduktionsutbildningar och ombudsmännen hjälper till med att stötta och starta nya klubbar ute på företagen. Det märks också att folk blir mer taggade av att ett varsel är lagt. Det finns ett sug efter att bli medlem och efter att bilda nya klubbar, säger Susanne Blom.
Den här artikeln är från Hotellrevyns tidigare webbplats. Därför kan det till exempel saknas bilder eller finnas länkar som inte fungerar.