Hotell och restaurang är den mest brottsutsatta branschen av alla. Det visar en ny kartläggning från Brottsförebyggande rådet.

Företag inom hotell- och restaurangbranschen utsätts för mest brott av alla branscher. Fler än sex av tio företag har drabbats under de senaste 12 månaderna. Det visar Brottsförebyggande rådets kartläggning där företag själva har fått rapportera vilka brott de utsatts för.
Brotten det rör sig om är bland annat stöld och inbrott, skadegörelse, brott mot person och bedrägerier.
– I princip alla typer av brott är vanligare inom hotell och restaurang, säger utredaren Lisa Wallin.
Öppet en stor del av dygnet
Rapporten ger inget svar på varför det ser ut som det gör, enligt Lisa Wallin.
– Men det här är verksamheter som har öppet sent och en stor del av dygnet. Det förekommer alkohol. Många rör sig i de här miljöerna så det finns både möjliga förövare och offer.
De som arbetar inom hotell och restaurang råkar oftare ut för det som kallas brott mot person. Det kan bland annat vara rån, hot eller sexuella trakasserier. Hela 22 procent inom branschen har utsatts, att jämföra med 4 procent inom information och kommunikation som låg lägst av alla. Genomsnittet var knappt 9 procent.
Bluffakturor vanligast
Undersökningen visar inte vilken typ av bedrägerier som var vanligast just inom hotell och restaurang.
– Men bluffakturor var det som företagen över lag lyfte fram som den vanligaste sortens bedrägeri.
När det gäller konsekvenserna av brott pekar företagen i kartläggningen främst på att det tagit tid och resurser i anspråk.

Följder som att personal blivit sjukskriven eller slutat är inte alls så vanliga. Inte heller att det blivit svårt att rekrytera personal.
– Det kan bero på att det är mer ovanligt att personer utsätts för allvarliga brott, säger Lisa Wallin.
Se till att polisanmäla
Om rapporten
- Kartläggningen bygger på en nationell enkät riktad till slumpvis utvalda företag.
- De har själva fått rapportera vilka brott företaget utsatts för.
- Majoriteten av de som svarade var aktiebolag och enskilda näringsidkare.
Få företag polisanmäler brotten. Den vanligaste orsaken är att företagen inte bedömer händelsen som tillräckligt allvarlig. Ett annat skäl är att de inte tror att brottet skulle klaras upp.
Lisa Wallin uppmanar företagen att ändå polisanmäla.
– Det är ett sätt att uppmärksamma problemen. Om man inte berättar är risken stor att brotten inte tas upp i olika lokala samarbeten, som skulle kunna leda till åtgärder. För oavsett vilken bransch man jobbar i ska man inte behöva acceptera brottslighet.
