Nyheter avtal 2012
Artikel från gamla Hotellrevyn.se

Handels varslar om sympatiåtgärder

Handelsanställdas förbund varslar i dag om sympatiåtgärder för att ge sitt stöd till Hotell- och restaurangfacket.

Publicerad 4 juni 2012

Handels varslar om blockad mot varuleveranser till tolv hotell. Om inget avtal nås kommer Handels varsel gälla från den 14 juni.

I ett pressmeddelande säger Handels avtalssekreterare John Haataja att det är självklart att ställa upp på HRF:s krav för trygga anställningar.
– Att utjämna strukturella löneskillnader mellan mans- och kvinnodominerade branscher är en hjärtefråga för Handels, säger John Haataja vidare i pressmeddelandet.

Hotell- och restaurangfackets ordförande Ella Niia välkomnar Handelsanställdas sympatiåtgärd.
– Vi är glada för Handels sympativarsel. Det är jätteviktigt. Och vi tror att andra LO-förbund kommer att haka på under veckan. Att Visita lägger den svenska förhandlingsmodellen åt sidan, det är en fråga för hela LO-familjen, säger Ella Niia.

Blockaden gäller leveranser från de två grossisterna Menigo samt Martin & Servera. Fackförbundet Handels listar de berörda hotellen här.

Den här artikeln är från Hotellrevyns tidigare webbplats. Därför kan det till exempel saknas bilder eller finnas länkar som inte fungerar.

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
Fråga om jobbet
Experterna svarar på läsarfrågor om allt från schemaläggning till personalmat

Nyheter från hotell- och restaurangbranschen

Varje vecka, direkt i din inkorg.
Jag godkänner att Hotellrevyn sparar mina personuppgifter. Läs mer här