Nyheter DEMOKRATI

Demokratin inom HRF utreds

Hur demokratiskt är Hotell- och restaurangfacket? Nu ska HRF undersöka om medlemmarna har tillräckligt med inflytande och om alla känner sig välkomna att bli medlemmar.

Publicerad 26 februari 2018
Demokratin inom HRF utreds
Träff för HRF:s avtalsråd januari 2017. Avtalsrådet väljs demokratiskt. Foto: Anna-Karin Nilsson
Pim van Dorpel. Foto: Anna-Karin Nilsson

Under 2018 ska det göras en stor utredning av hur medlemmar, förtroendevalda och klubbar kan utöva sitt demokratiska inflytande inom HRF.

En sådan undersökning behövs, säger Pim van Dorpel, HRF:s vice ordförande.
– Vi har åtminstone inte i modern tid gjort någon analys av det demokratiska inflytandet inom HRF. Vi behöver en genomlysning av om det finns nya hinder eller möjligheter för demokratin i dag.

En viktig del är att alla som arbetar i branschen ska känna sig välkomna inom förbundet.
– Vi behöver se om det finns något hinder för det.

För att demokratin ska fungera behöver HRF också få fler medlemmar att delta i det fackliga arbetet, säger Pim van Dorpel.
– Vi har fallande tal när det gäller hur många som kommer till våra medlemsmöten. Det fanns svårigheter att få ihop kongressombud.

Tre saker som utredningen ska göra

  1. Se över strukturer, stadgar och ledarskap inom HRF.
  2. Kartlägga medlemmars och förtroendevaldas demokratiska arenor.
  3. Utreda om det finns en verklig möjlighet för alla arbetstagare att gå med i förbundet och utöva sina demokratiska rättigheter.

Olika tekniska lösningar kan användas för att göra det lättare för fler att delta utan att närvara fysiskt.
– Men man kan samtidigt inte förlita sig helt på digitala lösningar. Vi behöver mötas och debattera, det handlar lika mycket om bildning. Hur ska vi få med oss sådana värden in i digitaliseringen?

Vilka som ska vara med i utredningsgruppen blir klart senast i september 2018 och rapporten ska vara klar i december 2019. Beslut om att göra utredningen fattades redan på kongressen 2014 när strategidokumentet Vårt HRF 2024 antogs. Förbundsstyrelsen fattade beslut om direktiv för utredningen i januari i år.

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
Fråga om jobbet
Experterna svarar på läsarfrågor om allt från schemaläggning till personalmat

Nyheter från hotell- och restaurangbranschen

Varje vecka, direkt i din inkorg.
Jag godkänner att Hotellrevyn sparar mina personuppgifter. Läs mer här