Snabbkurs TSL GER RÅD

De guidar dig mot studierna

Caroline Söder, vd på Trygghetsfonden TSL, tipsar om vägen till nya kunskaper. TSL ger vägledning till dig som har en arbetsgivare med kollektivavtal.

Publicerad 17 november 2022
Caroline Söder TSL
Caroline Söder. Foto: Eva Lindblad/TSL

Trygghetsfonden TSL är omställnings­organisation för HRF:are på företag med kollektivavtal.

Vilka utbildningar kommer ni att godkänna?
– Vi tittar på hur arbetsmarknaden ser ut långsiktigt och om det är något som vi bedömer kan stärka personens ställning. Den som vill söka stödet får träffa en karriär- och studievägledare. Kanske vet man redan vad man vill, annars får man hjälp att utforska vilka möjligheter som finns.

Vilka hotell- och restaurangutbildningar ska arbetsgivaren stå för?
– De som behövs för att man ska klara av sitt arbete. Om det finns planer på att förändra verksamheten som gör att det behövs annan kompetens är det också arbetsgivarens ansvar. Men om du vill utvecklas, till exempel inom branschen, är omställningsstudiestödet rätt.

Kan även den som inte är studievan söka?
– Ja, även om man inte tror att man skulle klara av det, kanske för att man har dåliga erfarenheter av skolan, så vill jag uppmana alla att söka. Missa heller inte möjligheten att få kunskaper validerade, då kan utbildningen bli kortare och du behöver inte göra om sådant som du redan kan.

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
Fråga om jobbet
Experterna svarar på läsarfrågor om allt från schemaläggning till personalmat

Nyheter från hotell- och restaurangbranschen

Varje vecka, direkt i din inkorg.
Jag godkänner att Hotellrevyn sparar mina personuppgifter. Läs mer här