Nyheter Tredskodom

Arbetsdomstolen ger HRF-medlem rätt till 158000

Förra sommaren kontaktade en HRF-medlem facket, då han inte fått ut all slutlön och semesterersättning. Nu har Arbetsdomstolen gett medlemmen rätt.

Publicerad 2 juli 2025
Arbetsdomstolen ger HRF-medlem rätt till 158000
Enligt Arbetsdomstolens dom ska företaget betala 158 437 kronor till den före detta anställda. Foto: Mostphotos, Istockphoto

I februari 2024 sade en HRF-medlem upp sig från jobbet på sportbaren i Karlskoga.
Han gick med på att arbetsgivaren skulle betala ut slutlön och semesterersättning i omgångar.

Medlemmen fick bara ut ett mindre belopp och kontaktade därför Hotell- och restaurangfacket sommaren 2024.

Facket drev ärendet vidare och i januari 2025 lämnade man in en stämning till Arbetsdomstolen, AD.

Förbundet yrkade på att företaget skulle betala över 150 000 kronor till medlemmen, för utebliven lön och semesterersättning samt skadestånd.

Inget svar från företaget

Arbetsdomstolen begärde ett skriftligt svar från arbetsgivaren, om hur man ställde sig till fackets krav.
AD informerade även om att uteblivet svar kan leda till en så kallad tredskodom.
Men företaget återkom aldrig.

Tredskodom

  • Tredskodom är en dom som avkunnas mot en part som kallats till rättegångsförhandling men som inte infunnit sig till förhandlingen.
  • Tredskodom kan även meddelas om domstolen har begärt att en part lämnar in ett skriftligt yttrande, och svaret uteblir eller inte inkommer i tid.

Den 24 juni kom domstolens beslut, som var till HRF-medlemmens och förbundets fördel.
Enligt domen ska företaget betala:

  • 52 705 kronor för utebliven semesterersättning.
  • 50 000 kronor i allmänt skadestånd för brott mot kollektivavtalet.
  • 50 000 kronor i allmänt skadestånd för brott mot semesterlagen.
  • 5 732 kronor för utebliven lön.

Företaget ska också betala 77 562 kronor till Hotell- och restaurangfacket, för brott mot kollektivavtalet samt rättegångskostnader.
Dessutom läggs ränta på beloppen ovan.

Efter att domen meddelats har företaget en månad på sig att kontakta Arbetsdomstolen och begära att ärendet tas upp igen. Annars står domen fast.

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
Fråga om jobbet
Experterna svarar på läsarfrågor om allt från schemaläggning till personalmat

Nyheter från hotell- och restaurangbranschen

Varje vecka, direkt i din inkorg.
Jag godkänner att Hotellrevyn sparar mina personuppgifter. Läs mer här