Nyheter
Artikel från gamla Hotellrevyn.se

Andelen öppet arbetslösa minskar

Andelen öppet arbetslösa medlemmar i Hotell- och restauranganställdas a-kassa fortsätter att minska, det visar Arbetsförmedlingens senaste statistik. Även andelen sysselsatta i aktivitetsstöd minskar.

Publicerad 15 april 2015

Normal 0 21 false false false SV JA X-NONE

I mars 2015 var 8 procent av medlemmarna i HRAK öppet arbetslösa, och 6,7 procent var sysselsatta i program med aktivitetsstöd. Jämfört med samma period förra året är det en minskning, då var 8,9 procent öppet arbetslösa och 7,1 procent var sökande i program med aktivitetsstöd. Sett i antal personer är det dock en liten ökning från förra året, detta beror på att a-kassan fått fler medlemmar.

Den här artikeln är från Hotellrevyns tidigare webbplats. Därför kan det till exempel saknas bilder eller finnas länkar som inte fungerar.

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
Fråga om jobbet
Experterna svarar på läsarfrågor om allt från schemaläggning till personalmat

Nyheter från hotell- och restaurangbranschen

Varje vecka, direkt i din inkorg.
Jag godkänner att Hotellrevyn sparar mina personuppgifter. Läs mer här