Nyheter utbildning

Stort intresse för mongolisk medlemsutbildning

I veckan höll HRF:s Stockholmsavdelning ännu en medlemsutbildning på mongoliska. Även denna gång var intresset stort.

Publicerad 16 oktober 2019
Stort intresse för mongolisk medlemsutbildning
Det var många som ville gå HRF:s medlemsutbildning på mongoliska. Foto: Marc Femenia
Tseegii Byambadorj
Tseegii Byambadorj. Foto: Elis Hoffman

Konferensrummet på HRF:s avdelning Stockholm-Gotland är fullt till sista plats. Det är andra gången som avdelningen håller medlemsutbildning på mongoliska. Liksom förra gången gick platserna åt snabbt, berättar Tseegii Byambadorj, förtroendevald hotellstäderska som är en av initiativtagare till kurserna.
– Intresset är jättestort. Det blev fullt igen, säger Tseegii som själv är från Mongoliet.

Under medlemsutbildningen får de 24 kursdeltagarna lära sig om allt från kollektivavtal, försäkringar till arbetsmiljö och anställningsbevis. Kursens andra handledare Davaa Boldbataar, även hon förtroendevald och hotellstädare, berömmer deltagarna.
– Det går jättebra, de är väldigt duktiga, säger hon.

Det har blivit allt vanligare att mongoliska medborgare ansöker om arbetstillstånd i den svenska hotell- och restaurangbranschen. År 2016 beviljade Migrationsverket drygt 50 personer från Mongoliet arbetstillstånd för jobb i branschen. Förra året var det drygt 250 personer som fick tillstånd.

Språkbarriärer och osäkra anställningsvillkor gör dock att många utnyttjas, berättar Tseegii Byambadorj.
– Man vet kanske inte vad man har rätt till. Men det är många som vill veta, säger hon.

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
Fråga om jobbet
Experterna svarar på läsarfrågor om allt från schemaläggning till personalmat

Nyheter från hotell- och restaurangbranschen

Varje vecka, direkt i din inkorg.
Jag godkänner att Hotellrevyn sparar mina personuppgifter. Läs mer här