Tre dryckestips efter svampturen
Foto: Mostphotos
På menyn ULRIKAS VINTIPS

Tre dryckestips efter svampturen

Till en krämig svamprisotto eller mustig gryta passar det bra med fylligt rött, vitt – eller varför inte äppelmust?

Publicerad 24 september 2021

Oavsett om du har svamplycka i skogen eller i affärens grönsaksdisk så kommer här tre dryckesval som trivs fint ihop med klassiska svamprätter.

Côtes du Jura Chardonnay, 2292.

2019 Côtes du Jura Chardonnay, Frankrike, 2292, 119 kr, 750 ml
Oväntad kombination och riktigt god. Fylligt med inslag av nötter, skrumpna äpplen och honungspastill. Syran biter tag och smaken dröjer sig kvar. Perfekt till höstens krämiga svamprisotto, karljohan eller kantarell är våra val.

Chianti Il Drago e la Fornace, 2074.

2019 Chianti Il Drago e la Fornace, Italien, 2074, 99 kr, 750 ml
Fyll korgen med blandade svampar och gör en mustig gryta. Servera fylligt rött i glaset. Det röda vinets kryddiga aromer matchar svampen på ett självklart sätt. Klassiskt italienskt bjuder torkad salvia, bigarråer och pomerans.

Ingrid Marie Äppelmust Svensk Hantverksmust, 1993.

2020 Ingrid Marie Äppelmust Svensk Hantverksmust, Sverige, 1993, 25 kr, 250 ml
Toast med smörstekt shiitake eller kantarell är en lyxig höstklassiker. De smöriga inslagen matchar fint med höstens äpplen i must och cider. Välj alkoholfri nyhet som bjuder intensivt av röda äpplen, kryddnejlika och bivax.

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
Fråga om jobbet
Experterna svarar på läsarfrågor om allt från schemaläggning till personalmat

Nyheter från hotell- och restaurangbranschen

Varje vecka, direkt i din inkorg.
Jag godkänner att Hotellrevyn sparar mina personuppgifter. Läs mer här