Nyheter
Artikel från gamla Hotellrevyn.se

Få restaurangelever läser vidare

Bara 7 procent av de som går ut hotell- och restaurangprogrammet läser vidare på högskola inom tre år efter studenten.

Publicerad 18 mars 2008

Allt färre av Sveriges gymnaiseelever väljer att läsa vidare på högskola inom tre år efter studenten. Det visar statistik som Statistiska centralbyrån, SCB, tagit fram.

Det är fortfarande stor skillnad mellan de teoretiska programmen, som naturvetenskapsprogrammet, och de praktiska där hotell- och restaurangprogrammet ingår. Drygt 80 procent av eleverna från naturvetenskapsprogrammet börjar på högskola inom tre år efter studenten. Motsvarande siffra för hotell- och restaurangeleverna är 7 procent.

Det finns dock vissa regionala skillnader. Av de som går ut hotell- och restaurangprogrammet i Kronobergs län går nästan 20 procent vidare till högskola. Det kan jämföras med 4 procent i Västra Götalands län.

Den här artikeln är från Hotellrevyns tidigare webbplats. Därför kan det till exempel saknas bilder eller finnas länkar som inte fungerar.

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
Fråga om jobbet
Experterna svarar på läsarfrågor om allt från schemaläggning till personalmat

Nyheter från hotell- och restaurangbranschen

Varje vecka, direkt i din inkorg.
Jag godkänner att Hotellrevyn sparar mina personuppgifter. Läs mer här