- Startsidan
- Hotellrevyns läsare skriver insändare, kommenterar, debatterar, svarar på månadens fråga.
- Hotellrevyns ledarartiklar om aktuella ämnen för hotell- och restaurangbranschen
- Hotellrevyns senaste nyheter från hotell- och restaurangbranschen
- Hotellrevyns reportage om arbetsplatser och anställda i hotell- och restaurangbranschen
- Hotellrevyn samlade trevligheter efter arbetstid: matrecept och matreportage, serien Freddy och krönikor.
- Hotellrevyns arbetsrättsexpert förklarar lagar och regler, fackets ombudsmän svarar på läsarnas frågor
- Kontakta Hotellrevyns redaktion, tipsa oss, tidningens utgivning
Världsarvspolis grep in
mot protest
18 Januari. | Utanför två femstjärniga hotell i Siem Reap, Kambodja håller fackligt aktiva regelbundna demonstrationer. Men för några veckor sedan avbröts protesterna, demonstranternas mobiltelefoner beslagtogs och deras bilder raderades.
De som skickades att göra detta var den speciella världsarvspolisen från myndigheten APSARA. Polisens officiella uppgift är annars att sköta ordningen runt världsarvet Angkor, ruinstaden som ligger en mil utanför Siem Reap.
Men en av ägarna till lyxhotellen sitter även i APSARA:s ledning, och kopplingen får den internationella fackorganisationen IUL att rasa.
»Det här är ett pinsamt exempel på oetisk turism« skriver IUL:s generalsekreterare Ron Oswald till Kambodjas turistdepartement.
Det hela började i juli 2011, då de hotellanställda på Angkor Village Hotel och Angkor Village Botanical Resort organiserade sig fackligt. Under sommaren blev de anställda uppsagda i omgångar, och totalt förlorade 67 av dem jobbet.
Två olika domstolar har sedan dess ogiltigförklarat uppsägningarna, men arbetsgivarna har vägrat att ta tillbaka personalen. I en oväntad vändning ändrade sig nyligen en domstol utan förklaring och gav arbetsgivaren rätt, vilket har väckt IUL:s misstankar om utbredd korruption. ![]()
Fler artiklar i ämnet
- Arbetsmiljöverket vill se id-kort i branschen
- Stor mångfald i hotell- och restaurangbranschen
- Facklig framgång på New York-hotell
- Allt fler får arbetstillstånd i branschen
- Frankrike höjer restaurangmomsen
- Globalt avtal för Sodexo
- Utnyttjad kinesisk kock får 400 000
- Kollektivavtal efter strejk på New York-restaurang
- Demonstration i stället för lunchrusning
Avtal 2012
Följ vägen mot nya avtal
Avtalsrörelsen är i gång! Läs om hur förhandlingarna går när det gäller villkoren för anställda på hotell, restauranger, kaféer och andra delar av besöksbranschen.
Laga & Njut
Mat som matchar rosa
Rosévinssäsongen är här. Men rosén är mer än bara ett bersåvin! Här är två goda rätter som passar till.
Arbetsrättsexperten
Säsongsanställd
På campingar, skidanläggningar och andra säsongsstyrda arbetsplatser kan det finnas ett särskilt avtal för de anställda.
Krönikan
På skoj!
Vilken katastroftyp är du?
I nödlägen prövas personligheten. Vem förvandlas du till när katastrofen är ett faktum?


Jakten på 


