Unga vinner inte
på sänkt moms

11 Oktober 2011. | Sänkt krogmoms påverkar antalet jobb för unga lika mycket som den sänkta arbetsgivaravgiften gjorde. Det vill säga inte alls, skriver Jenny Bengtsson.

»Om fler kan äta ute kan fler komma in«. Så löd rubriken på ledaren i Svenska Dagbladet för ungefär ett år sedan.  Det handlade om den moms som tynger restaurangbranschen och som uppenbarligen är anledningen till att människor, med ungdomar i spetsen, inte får några jobb. Runt 8 000 nya jobb skulle skapas genom en halverad  moms.
Ett år senare håller regeringen fast vid sitt 5,4 miljarder dyra förslag. Fortfarande lanseras det som ett sätt att ge unga arbete.
Nu räknar man emellertid bara med att sänkningen skapar 3 500 nya jobb.

Resonemanget är ganska lustigt om man jämför med sänkningen av arbets­givaravgifterna för unga. Den sänkningen kostade ungefär 2 miljarder och skulle ge många unga jobb. Ett år efter den reformen undersökte HRF och Handels saken. Det visade sig att andelen unga anställda i stället hade sjunkit något. McDonalds, en av de största arbetsgivarna för ungdomar i Sverige, hade gjort vinster på flera miljoner utan att anställa fler.
Var pengarna – som skulle användas till fler anställningar – försvann kan man ju bara spekulera i. Ungdomarna på den iskalla svenska arbetsmarknaden fick i alla fall inte ta del av dem.

Då blir frågan vad som ska hända med pengarna som sparas in då restaurangmomsen sänks. För ökar anställningarna inte då, ja då har regeringen återigen lyckats med konststycket att kasta skattebetalarnas pengar rakt ned i VD-fickor.
2008 befann sig strax över 20 procent av alla ungdomar mellan 15 och 24 år i arbetslöshet. 2010 hade den ökat till över 27 procent. Siffrorna visar en sak klart och tydligt. Regeringen har ingen aning om hur man bekämpar arbetslöshet bland unga. Slut

Jenny Bengtsson, HRF avdelning 2






Artikeln är inte öppen för fler kommentarer

Avtal 2012

Följ vägen mot nya avtal

Avtalsrörelsen är i gång! Läs om hur förhandlingarna går när det gäller villkoren för anställda på hotell, restauranger, kaféer och andra delar av besöksbranschen.

Laga & Njut

Mat som matchar rosa

Rosévinssäsongen är här. Men rosén är mer än bara ett bersåvin! Här är två goda rätter som passar till.

Arbetsrättsexperten

Säsongsanställd

På campingar, skidanläggningar och andra säsongsstyrda arbetsplatser kan det finnas ett särskilt avtal för de anställda.

Krönikan

Zinat Pirzadeh

Jakten på
min magiska
nyårspudding

På skoj!

Vilken katastroftyp är du?

I nödlägen prövas personligheten. Vem förvandlas du till när katastrofen är ett faktum?

schysta150x150
ad4you
MartinoJohan