granola, äggröra

Bild: Stefan Wettainen

Fin flingblandning och
lyxig äggröra med lax

10 Februari. | Ge vardagsfrukosten en extra guldkant med hemgjord granola – en knaprig variant av müsli. Till en lång, skön helgfrukost passar matig äggröra perfekt.

Grym granola (Bild: Stefan Wettainen)

Bild: Stefan Wettainen

Grym granola

Den här flingblandningen är makalöst god och nyttig. Förvara i täta glasburkar.

  • 100 g mandel
  • 5 dl rågflingor
  • 5 dl fiberhavregryn
  • 2 dl solrosfrön
  • 1 dl pumpafrön
  • 1 dl kokos
  • 1 msk malen ingefära
  • 2 tsk stött kardemumma
  • 1 dl linfrön
  • 1/2 dl råsocker
  • 2 dl vatten
  • 5 msk solrosolja
  • 1 dl russin
  • 1 dl torkade aprikoser
  • 1 dl torkade blåbär
  • 1 dl torkade tranbär


Hacka mandeln ganska grovt. Blanda med rågflingor, havregryn, solrosfrön, pumpafrön, kokos, malen ingefära, kardemumma och linfrön. Tillsätt råsocker och blanda väl.
Blanda vatten och olja och stänk över grynblandningen. Krama ihop blandningen med händerna och bred sedan ut smulorna i en smord långpanna.

Rosta blandningen i 200 grader i cirka 25 minuter. Det är viktigt att röra om då och då så att det inte bränns. Låt svalna.

Blanda ner russin, klippta ­aprikoser och torkade bär. Förvara i en tät glasburk.

Äggröra med lax och västerbotten

Den krämiga äggröran med rökt lax och västerbotten ger en läcker lyxfrukost med mycket smak.

  • 4 ägg
  • 2 msk crème fraiche
  • 1/2 dl vispgrädde
  • 1 kruka gräslök, strimlad
  • 1 tsk paprikapulver
  • salt
  • nymalen svartpeppar
  • 2 tsk smör
  • 1/2 dl riven västerbottensost
  • 2- 4 skivor rökt lax


Vispa ihop ägg, crème fraiche och grädde. Tillsätt gräslök (spara lite till dekor), paprika­pulver, salt och peppar.

Smält smöret i en stekpanna, sänk värmen och häll i ägg­smeten. Stek försiktigt under ständig omrörning tills äggen börjar stelna lite grand. Dra av från plattan, strö över osten och rör om.

Fördela på assietter. Lägg på laxen och strö över den sparade gräslöken. Servera genast till en kopp te eller kaffe, eventuellt med rostat bröd. Slut






Efter jobbet

Fredagsmys

Därför har vi fredagsmys

Tacos, chips och Idol. Fredagsmyset kan verka banalt men fyller faktiskt en viktig funktion.

Avtal 2012

Följ vägen mot nya avtal

Avtalsrörelsen är i gång! Läs om hur förhandlingarna går när det gäller villkoren för anställda på hotell, restauranger, kaféer och andra delar av besöksbranschen.

Laga & Njut

Mat som matchar rosa

Rosévinssäsongen är här. Men rosén är mer än bara ett bersåvin! Här är två goda rätter som passar till.

Arbetsrättsexperten

Säsongsanställd

På campingar, skidanläggningar och andra säsongsstyrda arbetsplatser kan det finnas ett särskilt avtal för de anställda.

Krönikan

Zinat Pirzadeh

Jakten på
min magiska
nyårspudding

På skoj!

Vilken katastroftyp är du?

I nödlägen prövas personligheten. Vem förvandlas du till när katastrofen är ett faktum?

schysta150x150
ad4you
MartinoJohan