Får 12-åringen plocka disk?
Får 12-åring jobba i disken? Illustration: Annika Carlsson
Fråga om jobbet

Får 12-åringen plocka disk?

Publicerad 4 maj 2017

Fråga:Får mitt barnbarn, som fyller 13 år i september, jobba korta pass i ­restaurangen med exempelvis disk och diverse småplock?

Kerstin

Svar:Den som är under 13 år får inte arbeta, men vissa undantag finns enligt § 12 i föreskrifterna om minderårigas arbetsmiljö (AFS 2012:3). Undantagen handlar om mycket lätta och ofarliga arbetsuppgifter inom den närmaste familjen utan andra anställda. Exempel på mycket lätt och ofarligt arbete är trädgårds­arbete, lätt utfodringsarbete, frukt- och bärplockning samt rensning av trädgårdsland.
Nu finns det ingen närmare beskrivning av uppgifterna som det 12-åriga barnet är tänkt att utföra, men jobb i en restaurang med disk och småplock är inte att anse som mycket lätta och ofarliga arbetsuppgifter.
Läs mer om arbetsuppgifter för minderåriga på www.av.se, under fliken »Unga i ­arbetslivet«.

Christina Jonsson, Arbetsmiljöverket

Skicka en fråga till oss

Ditt namn (obligatorisk)

Din epost (obligatorisk)

Telefon

Ditt meddelande

Fråga om jobbet.
123
Vanliga frågor besvarade om allt från arbetslöshet till matavdrag.

@hotellrevyn

Vi finns där du finns
Fråga om jobbet.
123
Vanliga frågor besvarade om allt från arbetslöshet till matavdrag.

Nyheter från Hotell- & Restaurangbranschen.

Varje vecka. Direkt i din inbox. Hotellrevyns nyhetsbrev.