- Startsidan
- Hotellrevyns läsare skriver insändare, kommenterar, debatterar, svarar på månadens fråga.
- Hotellrevyns ledarartiklar om aktuella ämnen för hotell- och restaurangbranschen
- Hotellrevyns senaste nyheter från hotell- och restaurangbranschen
- Hotellrevyns reportage om arbetsplatser och anställda i hotell- och restaurangbranschen
- Hotellrevyn samlade trevligheter efter arbetstid: matrecept och matreportage, serien Freddy och krönikor.
- Hotellrevyns arbetsrättsexpert förklarar lagar och regler, fackets ombudsmän svarar på läsarnas frågor
- Kontakta Hotellrevyns redaktion, tipsa oss, tidningens utgivning
Branschfolk är slitna men nöjda
16 Juni 2010. | Hotell- och restauranganställda har ondare, får mindre sömn och är tröttare än för två år sedan. Samtidigt har andelen som är nöjda med sitt arbete ökat, visar Arbetsmiljöverkets nya undersökning.
Många svenskar upplever att deras arbetsmiljö har förbättrats de senaste åren. Det visar Arbetsmiljöverkets stora undersökning som presenterades i dag. Till viss del gäller det även de hotell- och restauranganställda. Till exempel säger färre att de känner sig mobbade på jobbet, färre måste regelbundet måste hoppa över lunchrasten och andelen som utsätts för passiv rökning har minskat med 10 procentenheter sedan 2007.
Samtidigt upplever fler sig ha litet inflytande över arbetstakt och planering av arbetet. Hela 43 procent har ont i rygg och nacke minst en dag i veckan och 47 procent, 9 procentenheter fler än 2007, har ont i nedre delen av ryggen någon gång i veckan. Något fler rapporterar om sexuella trakasserier, och tre av fyra är uttröttade i kroppen efter jobbet minst en dag i veckan. Det är en ökning med 6 procentenheter sedan 2007.
Trots allt detta är hotell- och restaurangarna ganska positiva. Andelen som känner olust inför att gå till jobbet har minskat och sju av tio är nöjda med arbetet i stort.
Undersökningen görs vartannat år och bygger på en enkät gjord av SCB. År 2009 svarade 135 hotell- och restaurangarbetare på frågorna. ![]()
Fler artiklar i ämnet
- Fler unga skadas på jobbet
- Arbetsmiljöverket vill se id-kort i branschen
- Fall bakom fler arbetsskador i branschen
- Trasig varuhiss kan kosta 100 000
- Många bowlingbanor livsfarliga
- Okunskap bakom ojämlika beslut om arbetsskador
- Stor satsning på kvinnors arbetsmiljö
- Amerikanskt lyxhotell får böta för farligt städarbete
- Två tallrikar är max på Hard Rock Café
Avtal 2012
Följ vägen mot nya avtal
Avtalsrörelsen är i gång! Läs om hur förhandlingarna går när det gäller villkoren för anställda på hotell, restauranger, kaféer och andra delar av besöksbranschen.
Laga & Njut
Mat som matchar rosa
Rosévinssäsongen är här. Men rosén är mer än bara ett bersåvin! Här är två goda rätter som passar till.
Arbetsrättsexperten
Säsongsanställd
På campingar, skidanläggningar och andra säsongsstyrda arbetsplatser kan det finnas ett särskilt avtal för de anställda.
Krönikan
På skoj!
Vilken katastroftyp är du?
I nödlägen prövas personligheten. Vem förvandlas du till när katastrofen är ett faktum?


Jakten på 


